2008. július 5., szombat

Lökonómia - könyvajánló

Steven D. Levitt és Stephen J. Dubner: Lökonómia – Egy kóbor közgazdász a dolgok mögé néz. Európa Könyvkiadó. 2007.
(http://www.freakonomics.com/)

A két New Yorkban élő szerző, közgazdászokhoz olykor nem illő, ám érdekes, olykor lökött kérdésekre keresik a válaszokat. Ilyen kérdések például, hogy mi a közös a tanárokban és a szumóbirkózókban, vagy miért élnek még mindi az anyjukkal a drogkereskedők, milyen a tökéletes szülő? és még sorolhatnám. A felszínes és sztereotip válaszok helyett alapos, de legalább szórakoztató magyarázatra törekszenek, még ha néha, az igen banálisra vagy éppen sokkolóra sikeredik.
A könyv egyetlen fejezetét mutatom be példának, illusztrálandó milyen váratlan válaszokat kaphatunk, ha a jelenségek okait firtatjuk közgazda szemmel.
A fejezet címe: „Hova tűntek a bűnözők?”- amelyben szétválogatjuk a bűnözéssel kapcsolatos tényeket és meséket.
Az Egyesült Államok-béli példát a romániai abortusz történetével vezetik be, ugyanis szerintük a romániai abortusztörténet az amerikai bűnözés történetének tükörképe. S a tükrözési pont amikor Ceausescu golyóval a fejében megtanulta, hogy az abortusz tilalmának milyen következményei lehetnek…
1966-ban Ceausescu betiltatta az abortuszt, így gondolta megerősíteni Romániát. De nemcsak az abortuszt, a fogamzásgátlás minden fajtáját és a szexuális felvilágosítást is betiltották. Ha egy nő sokáig nem esett teherben, szüzességi adóval sújtották. És lőn… Megkétszereződött s születések száma. Igaz, nyomorúságos körülmények közé, minden mérhető módon rossz kilátásokkal bírtak ezek a gyerekek. Sikertelenebbek voltak a munkaerőpiacon és nagyobb eséllyel váltak bűnözővé. Az ilyen anyák gyakran ellenérzéssel viseltettek a gyerek iránt és nem biztosítottak számára jó otthont. Ha egy nő nem akar gyereket, annak általában nyomós oka van – talán rossz házasságban él, talán túl szegénynek tartja magát, talán túl labilis vagy boldogtalan, száz oka lehet. A Ceausescu ellen tiltakozók között sok fiatal volt. Vesztéhez nagymértékben hozzájárult Románia ifjúsága – akik közül sokan meg sem születtek volna, ha nincs az abortusztilalom.
A román diktátor kivégzése idején az USA-ban a bűnözés elérte a csúcsot. Aztán a 90-es évek elején a bűnözés kezdett visszaszorulni gyors ütemben. Ekkor különféle magyarázatok jöttek, ám a szerzők szerint az egyik legfontosabb ok az újságokban nem szerepelt. Szerepelt például az innovatív rendőrségi stratégia, a gyakori börtönbüntetés, de nem szerepelt az abortusz-bűnözés kapcsolata.
A nagyobb rendőri létszám durván 10%-kal csökkentette a bűnözést a 90-es évek Amerikájában. Azonban pl. az innovatív rendőri stratégiáknak kevés közük volt a zuhanáshoz.
A gyerekkori szegénység és a csonka család legmegbízhatóbb előjele annak, hogy a gyerek bűnözővé válik. Egy tanulmány szerint a bűnözéshez vezető tényezők közül a legerőteljesebb az anya alacsony iskolázottsága. Az abortusz legalizálásának következménye volt, többek közt, hogy csökkent a csecsemőgyilkosságok száma, a kényszerpályás házasságoké és az örökbe adott gyerekek száma is. A legmegdöbbentőbb hatása azonban a bűnözésre gyakorolt hatása volt. A 90-es évek elején a bűncselekmények száma esni kezdett. Ekkor vált nagykorúvá az a nemzedék, amelynek soraiból hiányoztak azok a gyerekek, akiket az anyjuk annak idejét nem akart megszülni. A nem kívánt gyerekek sok bűncselekményt eredményeznek, a törvényes abortusz csökkentette a bűncselekmények számát. Ezt a tényt bizonyítja, hogy a korábban legalizáló államokban a bűnözés hamarabb kezdett visszaesni, ráadásul azokban az államokban csökkent a leginkább a bűnözés a 90-es években, ahol a 70-es években a legtöbb abortuszt végezték. Bizony ebben az időszakban nemcsak a bűnöző fiatalok ezrei hiányoztak, hanem egyedülálló leányanyák ezrei is, hiszen az elvetetett kislányok közül sokan nyilván saját anyjuk mintáját követték volna… Közgazdász nyelven az abortusz legalizálásnak a bűnözés visszaesése volt a „nem várt haszna”. A szerzők szerint is sokkoló, hogy az amerikai történelem során az abortusz volt a leghatásosabb bűnmegelőző eszköz.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése