2011. október 8., szombat
Népszámlálási kapriccsó
A nép egy hete történő számlálgatása felér egy szociológiai kurzussal. Megjegyzem, a telefontársaságoknak is szép bevételt biztosíthat ez a periódus. Egyeztettem már dátumot telefonon áruház padlóján írva az időpontot, kutyasétáltatás, félgyertya közben, reggel is, este is. Igen színes környék az enyém, a közép középosztálytól lefelé minden árnyalat megtalálható. Vallás tekintetében természetesen van jedi vallású is. Laknak itt idősek, fiatalok, egyedülállók és ötgyerekesek. A kínaiak igen komolyan veszik, hogy nyilatkozniuk kell, továbbá úgy tűnik, a lakásajtó előtt, a lépcsőházban szeretik tárolni a cipőiket.
Úgy látom, a cigányok nem nagyon nyilatkoznak arról, hogy cigányok. Egyikük mondta is, hogy hogyne, hogy aztán jöjjenek a fekete ruhások...
A nekem kiosztott terület fele lakóparki, fele kirívóan alacsony státuszú körzet. Annyira alacsony státuszú, hogy a kérdőívek kézbesítésekor egyedül be se mertem volna menni némelyik épületbe. 100 éve épültek, sok felújítást nem látott házak. Postaláda hol volt, hol nem volt, az ajtószámozás leginkább a hol nem volt kategória. Ennek köszönhetően az egyik, a hajdani lóistállóból lakássá avanzsált társasházban, az egymást követő, de mindenféle számozást nélkülöző ajtók egyike, résnyire nyitva állt. Igen ronda, ütött-kopott ajtó volt. Kopogtattam, köszöngettem. Válasz semmi. Gondoltam, jobb is. Nem akarnék egy ilyen ronda ajtó és koszos padló tulajdonosával találkozni, becsúsztattam hát a cseppet sem bizalomkeltő ajtórésbe a nagy borítékot. Néhány nappal később újrajöttem. Döbbenten tapasztaltam, hogy egy magas kerítés még egy ajtót rejt. De akkor én milyen ajtórésbe kézbesítettem a kérdőívet? Úristen! Hiszen ez a ház közös vécéje...! Közölte az egyik lakó.
Egy másik, lebontásra ítélt önkormányzati tulajdonú társasház egyik lakásából kijővén kérdeztem a lakót, hogy itt mellette, itthon vannak-e? Enyhén elkerekedett szemmel, mosolyt visszafojtva közölte, hogy hiszen ez a közös vécé. Megmutassa? Nem lakik ott senki. Még szerencse.
2011. szeptember 25., vasárnap
Tao Te King Mókus-zenével
Müpa.
Ellenállhatatlan hívószavak.
Tao Te King, titkos gyógyszer mindenféle lelki bajra.
Ha lefekvés előtt beveszek egy adag Tao Te Kinget Kulka János hangján, minden rendű zaklatottságomat elsimítja. Behúz a nagy egészbe, láttatja szomorúságom, zaklatottságom jelentéktelenségét.
A Müpában Kováts Kriszta rendezésében Szirtes Edina Mókus zenéjével három női énekhangon, vonósnégyes kíséretében és elektronikus alapokon hallhattam Az Út és Erény könyvéből egy válogatást.
Az előadás előtt rövid beszélgetés zajlott az alkotókkal és Sári Lászlóval. Sári László szerint filozófiát csak versben szabadna írni, különben használhatatlanná válik. Sári bevezetőjében szólt arról is, hogy Lao Ce-ről tudni kell, ő a világbajnok. 2500 éve egyedül Lenin műveinek kiadása előzte meg, legalábbis egy időben...
Nem ismertem Szirtes Edina Mókus zenei stílusát. Mittudomén. Egy Mókus zenéjére nem voltam kíváncsi. Mókust fényképezni, mogyoróval etetni? az más, na de mókus zenére kíváncsinak lenni?
Szirtes Edina Mókus szép zenébe burkolta a verseket. Szívesen hallgatnám a szövegre írt zeneművet önmagában. Éteri, tiszta, felemelő muzsika. Többnyire a versek lassú aláfestése jellemzi, olykor dinamikus váltásokkal, erős tónusokkal is díszít. Jól sikerült munkának gondolom.
Más kérdés, hogy a versek megzenésítésekor gyakran érzek sajnálatot. Sajnálatot, mert zene és vers: két dudás egy csárdában. A zene leárnyékolja a versek erős kontúrjait. Amikor első alkalommal hallgatok egy dalt anélkül, hogy korábban olvastam volna a szöveget, akkor semmi gondom. De, ha után elolvasom a szöveget, ami több, mint dalszöveg, inkább vers, akkor jön a vers sajnálata.
De mégis szeretek minden olyan vállalkozást, ahol versre, zenére vagy mindkettőre épít a produkció. Kísérletezzenek csak!
Legfeljebb újra elolvasom a verseket.
2011. szeptember 22., csütörtök
Önkéntes voltam a Kulturális Örökség Napján
E-mailben jelentkeztem, önéletrajzot küldtem, majd augusztus elején rövid interjúra mentem a Gondnokság székházába. Augusztus 30-án Dr. Varga Kálmán, a Gondnokság igazgatója mutatta be a szervezet tevékenységét. Volt még rövid tájékoztatás a balesetvédelemről, helyszínnel való ismerkedés és helyzetgyakorlat is. A második, szeptember 8-ai találkozó adminisztrációval és a tárlatvezetők meghallgatásával telt. (A 15-20 fő önkéntes között egyetlen férfi volt. A női önkéntesek között minden korosztály képviselve volt.) Néhány nap múlva e-mailben kaptuk meg a beosztást, mely szerint kétóránként más-más feladatot kellett végezni. A legkevesebben a tárlatvezetést vállalták. Ezen kívül a látogatók fogadását, a Gondnokság kezelésében lévő műemlékek szórólapjainak ismertetését, kiosztását, csoportkísérői feladatokat, „ajtónállói” és pincekísérői feladatokat kaptunk.
Gárdon Kornélia és L. Maár Ildikó, a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága munkatársai alapos, lelkiismeretes felkészítést végeztek az önkéntesekkel való munka során, mintha mindig is önkéntesek szervezésével foglalkoztak volna... Lépésről lépésre, találkozóról találkozóra ismerhettük meg a székházat, az intézmény tevékenységét, kaptuk a vártörténeti, a De la Motte – Beer-palota történetéről szóló háttéranyagokat. A honlapon keresztül pedig a Gondnokság kezelésében lévő műemlékekkel ismerkedtünk. Nem győztem megjegyezni a rengeteg információt.
Pincetúra a Dísz tér alatt |
Összegezve a tapasztalatokat: az elmúlt évben a Palotában 3 fő fogadta a 900 látogatót, ami rendkívül megterhelő volt. A tucatnál több önkéntessel gördülékenyebben, könnyebben ment az 1350 főnyi vendégsereg fogadása. A folyton talpon levés, a különböző hullámokban, de egymás nyomában érkező látogatók nagy igénybevételt jelentettek mind fizikailag, mind a különféle kérdések tekintetében. Attól kezdve, hogy lehetőleg pontos információt kellett adni a várbeli parkolási rendszerről (most se értem), a hol található az Ulpius-házig és a miért támogatja a Norvég állam a kastélyrekonstrukciókat? típusú kérdésekig mindenre.
A munkához kapott háttéranyagok alapján készültünk az éves kastélykártyával országszerte látogatható kastélyokból, Budavár és a De la Motte - Beer-palota történetéből, a Gondokság kezelésében lévő további műemlékekből. Ezekből csak a példa kedvéért röviden ismertetek néhányat.
A 14-15. századi Budavár képe színesebb, mozgalmasabb képet mutatott a mainál. Lakótornyok, az épületeket összekötő boltíves hidak, élénk színezésű falfelületek, fekete, zöld, sárga, fehér kockák, csíkok, barnásvörös faragott kőkeretek tették mozgalmassá a látványt. A festésmaradványok csak tenyérnyi felületeken kerültek elő, így teljes bemutatásukra alig volt mód. A hanyag kezelés, a török hódoltság, a várostrom mind tett arról, hogy az egykori látványt a késői utódok ne élvezhessék. A tűzvészek, lőporrobbanások gyakoriak voltak, de földrengés, villámcsapások is pusztították a korabeli negyedet.
A De la Motte - Beer-palota szobái |
A szóróanyagokban, háttéranyagokban elmélyedve három, Budapesthez viszonylag közeli műemlékről döntöttem el, hogy amint tehetem, felkeresem.
A Nádasdladányi Nádasdy-kastély nem volt ismeretlen számomra, de most már halaszthatatlan kényszert érzek a felkeresésére. A romantikus stílusú, az angol és skót kastélyok mintájára épült kastélyt építtetői a kor legmodernebb technikájával látták el, úgymint légfűtés-rendszerrel, sínen szállított ebéddel, beszélőcsövekkel.
Roppant kíváncsi lettem a Majkon található kamalduli remeteség 17 cellaházára, templomtornyára és kolostorára. Mindössze néhány évtizedet éltek itt a némasági fogadalmat tett remeték, akik naponta hangosan mondták el imáikat, de a nap többi részében tartózkodniuk kellett a beszédtől. Beszélniük, elöljárójuk engedélyével, évente csak két alkalommal, három-három napig lehetett. Küldetésük szerint mindazokért is imádkoztak, akik maguk sosem fordulnak Istenhez. A rend feloszlatása után az Esterházy-család az erdei kolostort vadász- és lakókastéllyá alakította. A cellaházakban ma meg is lehet szállni. Sőt külön meditációs ház is rendelkezésre áll.
A dégi, klasszicista stílusú Festetics-kastélyt a hozzá tartozó 1,5 km-es tórendszere miatt látogatnám meg sürgősen. A tórendszer felújítása egyébként jövőre kezdődik pályázati pénzekből. A tóban sziget, a szigeten Hollandi-ház áll. A szigetre egykoron csak csónakkal lehetett eljutni, ma hídon. A ház földszintes részén tehénistálló volt. A tüdőbeteg Festetics Andorné felette lakott, minthogy akkoriban az ammóniával dúsított levegőt és a frissen fejt tejet gyógyító hatásúnak tartották...
2011. szeptember 17., szombat
Az Aranymúzeum kertje és teaháza
2011. augusztus 22., hétfő
Hidegvérűek Kóspallagon
Kóspallag – kosok parlagja, azaz juhlegelő. Egyetlen kanyargós út vezet a börzsönyi, kb. 800 lakosú kistelepülésre. Nem ajánlom a napszemüvegben vezetést ezen az úton, ugyanis az erdő két oldalról borul rá, s sötét alagutat képez. Viszont a lombok között sok kis foltban rendkívül élesen vág be a napsugár, végképp láthatatlanná téve az előttünk kibontakozásra képtelen utat.
Nemzetközi Rönkhúzó Verseny és Hidegvérű Találkozóra gyűlt a nép a kis faluban augusztus 20-án. S az Istenadta parkolt mindenütt, ott is, ahol nem lehetett. Itt említém, hogy hazafelé menet az egyetlen, keskeny kivezető út mindkét oldalát, valamint az út jelentős részét elfoglalták a vendégautók, így a be- és kimenő forgalom farkasszemet nézhetett egymással. Sakk-matt mindenkinek…
A hidegvérű lovak nagy rajongója vagyok, talán a tavalyi Derby óta. Ott gyökerezett földbe a lábam, egy elképesztően hatalmas, fekete, némi vakítóan fehér lábazattal, eszméletlen dús fekete sörénnyel bíró, valószínűleg shire ló láttán.
Mindig is lóimádó voltam, egyrészt velem születhetett tulajdonság, másrészt nagyapám falusi fuvaros volt, így mindig volt lova a munkára. 70 felett járt, amikor az utolsó lovát, sajnos, eladta. Madár muraközi volt, hidegvérű, nyugodt ló. Azt mondjuk, nem szerette, ha a háta mögött futkároztak, azért hátra rúgott. Sokat ültem mellette az istállóban, jó társaság volt. A macskák szerették az istálló közegét, gyakran ellettek ide, ám ha a ló alá keveredtek, pórul jártak, és ezzel talán jobban, mintha a nagyanyám ritkította volna őket.
Visszatérve a kóspallagi hidegvérűek találkozójára, íme a képek:
Ha lovat eszel, kannibál vagy!
2011. július 31., vasárnap
Gyógyír északi szélre
2011. július 17., vasárnap
2011. július 6., szerda
Egy autogramról
Nem jellemző, hogy az autogramvadászat különösebben lázba hozna. De most begyűjtöttem egy ereklyét.
2011. június 28., kedd
Korda Filmpark és Látogatóközpont
A hivatalos nyitás július 1-jén lesz a Korda Filmparkban. A nyitás előtt viszont fél áron lehet vizitelni az uniós támogatással elkészült etyeki Látogatóközpontban.
Véletlenül sem láttunk a biatorbágyi útelágazásnál Etyeket vagy Korda Filmparkot jelölő táblát, csak a tévút után, visszamenetben látható az Etyek irányába mutató jelzés. Dimbes-dombos, zöldmezős, egykori rakétabázison épült a Stúdió és a Látogatóközpont.
Az elefántagyarakat idéző zárójelek a bejárat látványos elemei, átjutni rajtuk, sajnos, a korán érkezőknek nem lehetett, a parkolóban kellett várakozni az animátorra, aminél el tudnék képzelni szórakoztatóbb programot, ha már egy filmparkban vagyunk. Se mászkálni, se fotózni nem szabad. Útitársam a parkolóból való elbóklászással hívta fel magára a portások figyelmét, s terelték vissza kérlelhetetlenül a „helyére”. Ugyan a visszaigazoló e-mail szerint korábban kell a jegyet a jegypénztárban megvásárolni, de jegypénztárnak nyomát sem láttuk. A hely korábbi szelleméhez igazodva – az egykori rakétabázis szellemére gondolok –, katonás fegyelemben kellett kivárni sorunkat. Remélem, a hivatalos nyitás után kevésbé rideg tartásban várakoztatják majd a látogatókat.
Animátorunktól megtudtuk, hogy fotózni csak a kiállításon és a New York-i utcadíszletben lehet. Máshol nem. Talán azért, mert máshol nincs is mit? Ipari jellegű dobozépületek, elvetett, de még ki nem sarjadt fűmagtömeg között, kissé sivár környezetben vezet az út a kiállítás és a díszletépület között.
Az első látnivaló a kiállítás avagy „filmmúzeum”, ahol többek között Korda Sándor életéből ismerhetünk meg részleteket, filmtechnika-történeti, jelmezes, optikai csalódásokról szóló bemutatót láthatunk. Megismerhetjük az animációs film készítésének fő lépéseit, beléphetünk a Foley-szobába is, ahol a filmes hangeffektusok világába kalauzolják a látogatót. Kókuszdióval mint lópata-zajkeltővel, pohár koccintással mint pohár koccintással ismerkedünk hangeffekt ürügyén.
Majd a New York-i utcadíszletbe vonult át a látogatócsoport. Itt forgatták, az általam nem ismert, Hellboy című filmet. A díszlet talán két éve áll itt, s erősen (f)oszlásnak indultak a nem éppen téglából készült falak, s a Brooklyn-híd lába sem az igazi már. Jelenleg a Borgiák c. filmet forgatják még egy, a főbejárathoz közeli, középkori utcadíszletben, ezért most még nem volt látogatható, de később már bejárható lesz az is.
Időpont foglalás itt.
Legalább másfél órás túrára számíts, kültéren viharkabátban jelenj meg, mert irgalmatlan erős szél fújdogál a környéken.
2011. június 12., vasárnap
art on lake
2011. május 29., vasárnap
Fashion Deluxe Hungary divatbemutató
• Szépligeti Ágnes
• Király Tamás
• EXP Fashion
2011. május 8., vasárnap
Kávéházi verses utazás
Az Isabelle de Andrade rendezte előadás európai költők verseire épült. Többek közt Radnóti, Ady és József Attila költeményeket adott elő Kóti Andrea és Németh Dávid, franciául Paul Fargier szavalt. Az élő zenén kívül, a háttérben monitorokon szépen komponált képek, effektek kíséreték a produkciót.
Ez olyan út, amelyen érdemes elindulni. Versek, a mai magas ingerküszöbű világban, multimédiás effektekkel (Renaud Vercey festői multimédiás munkája), zenével, mozgalmassággal, váratlansággal megbolondítva, intimitással fűszerezve, ez utóbbinál a közönséghez való fizikai közelségre, a közönség fülébe csilingelésre gondolok - jól működhet. Még a franciául előadott verseket is öröm volt hallgatni. Noha nem beszélem a nyelvet, az előadó, Paul Fargier szuggesztív előadásmódja nem hagyta a figyelmemet elkalandozni.
Élveztem az est minden percét. Kár, hogy csak háromnegyed órás volt a program. Épp, hogy belemelegedtem, már véget is ért.
Az előadás uniós támogatással jött létre, a produkció partner-kávéházai a budapesti New York Kávéházon kívül, francia, cseh, olasz kávéházak.
Friss, üde, különleges program volt.
2011. május 7., szombat
Párisi Galéria
2011. május 1., vasárnap
Japán Napok
A japán teaceremóniától akár harakirit is elkövethetsz, olyan szigorú koreográfiát követ. De az is lehet, hogy lenyűgöz a vendég meghívásának, a tálalásnak, s a teakészítésnek a művészete. Önfegyelem, fegyelem, egymás iránti tisztelet, nyugalom, higgadtság. Mindez megjelenik a japán teaművészet uraszenke irányzatban, amelyről a Japán Napok keretében a Ráth György Múzeum kertjében láthattunk bemutatót. A 4 órás teaceremóniából egy 18 perces "részletet" élvezhettünk. Mondhatom, semmi köze a mi felszínes, lagymatag teafogyasztásunkhoz.
Volt még harcművészeti bemutató is a Hopp Múzeum kertjében:
2011. április 23., szombat
2011. április 11., hétfő
A Százados úti Művésztelep
2011. április 10., vasárnap
2011. április 9., szombat
A Táncsics Nyitott Egyeteméről
2011. március 27., vasárnap
Kávé, verseny

Port H
Önműködő ajtócsukó
2011. március 14., hétfő
A Grönholm-módszer - Új Színház
Négyen egy állásinterjún. Verseny van. Egy nem az, aki? Kamuflázs? Vagy mégsem? De ki a gyilkos? Nem, nem krimi. Vér nem folyik, csak a lelket gyűrik, űzik, míg szét nem esik. Szisztematikusan esnek neki. Ragadoznak. Röhögünk. A végére csak egy marad?
Újabb és újabb meglepő feladat, nyomoznak a színpadon, kombinálunk a nézőtéren. A 10 kicsi néger fíling pszicho-állásinterjúra szabva. Mai téma a krimi klasszikusok szabásmintájával.
2011. február 27., vasárnap
Quimby lemezbemutató koncert
Állóképességemet a 2,5 óra állás lényegében elhasználja, így okulva az A38-as tapasztalatokból, ahol kezdésre, szinte már kimerítettem állási kapacitásaimat, itt energiaspórolásból a Quimby színpadra lépéséig, készenléti állapotban (lépcsőn ülve, planktonként – plankton ügyben a balneológiai kérdésekben, így nyilván bálnakajában is igencsak járatos, exkultminiszterünkhöz forduljatok felvilágosításért) várakoztam jobb időkre.
A forró hangulatot, az időnként kinyíló tetőn beömlő jeges levegő sem bírta lehűteni, viszont frissítő löketként funkcionált.
A koncert végén a kiadótól aranylemez-gyűjteményt vehettek át a zenekar tagjai.
A koncerten az új daloknak a régi számokból feszítettek védőhálót. Egy-egy új dalt, egy jól ismert slágerszám követett, így hordván könnyedén a „hátán” a kevésbé ismert, új dalokat. Kíméletes pedagógusként bánnak a fiúk közönségükkel, nem lökik a teljesíthetetlen kihívás csapdájába. Szépen adagolva szoktatnak ahhoz, amihez akarnak.
Az új lemezről egyik dallal sem kerültem „szerelem első látásra” típusú kapcsolatba. Viszont, ahogy újraolvasom a szövegeket és újrahallgatom a dalokat, mindig találok valami ínyencséget.
Például ilyet
„Rozsdás a sarló
Lötyögős a kalapács
Lomtalanított igazságokon
Ücsörög egy uzsorás”
vagy ilyet
„Nem hiszek a papnak
Aki a farzsebéből prédikál
Nem hiszek az ártatlannak
Aki poharaz a pirosnál
Nem hiszek a sorsban
Amire csillagokat aggatnak”
Érdemes olvasni a dalszövegeket. Zenével szórakoztatóbbak, anélkül viszont, valahogy mélyebbre juthatunk.
Nem könnyű szövegek, olykor nem értem, ám szinte mindig érzem őket.
A korábbi cédéken is gyakori az angyal motívumok feltűnése, olykor bizarr formában, ezen a cédén sem kell hiányolnunk őket, továbbá a múló idő is visszatérő témája a szövegeknek.
A Sail Away-ről Rod Steward jutott eszembe, a Cukrot öntök egyszerűnek tűnik, de mégis flikk-flakkos. A Leszek ma én a tiéd dögös. Az Amit kergetek – az LGT Mindenki másképp csinálja dalának Quimby-verziója:
„Van aki pénzzel van aki imával
Van aki drogokkal van aki piával
Van aki lassan van aki serényen
Van aki egyszerűen mint a mesében
Van aki hajtva van aki magától
Van aki futva az élet zajától
Annyiféleképpen lehet
Utolérni amit kergetek”
A Tébolyda, súlyos téma könnyed zenébe burkolva. A Lepedőország – Dódi szuggesztív pasas, továbbá kedveli az angyal motívumot, akárcsak Tibcsi. A Gekkó boogie – ezt a számot valamiért ki nem állom, talán, mert az állatkerti kígyó- és miegymásház bűze jut róla eszembe. Jekyll és Hyde – az Úr, lazúr. Kicsi ország – „S míg a népek mennek békében az álmaik felé, Számoljuk meg mennyi volt a kapuban a lé”
Kiss Tibor a dalokról.
A szereplők voltak: Livi, a bohóc, Mikuli, a jó lelkű, szelíd gitáros, Dódi, a földön túli, szuggesztív rezes, Balanyi Szilárd mintha a Bibliotheque Pascalból csöppent volna a zenekarba, Gerdesits Ferenc, a „csendes” dobos és Tibcsi, az Tibcsi, zúzós-húzós-lírai-szívdöglesztő.
Jó, hogy kortárs vagyok, így rajongó lehetek.
2011. január 30., vasárnap
Joanna Newsom
2011. január 18., kedd
period - Vígszínház
Az érett korú színészek játéka e „modern” rendezésben kínos sajnálatot vált ki, olyasmit, hogy szegények, mire nem kényszerülnek, nem a sajátjuk ez a stíl. A fiatal színészek közül Varjú Kálmán és Mészáros Máté volt meggyőző.
Rohangálás, ordítozás, káromkodás, kényszeres mozgások végtelenített menetben.
Nézd meg, ha a saját világodnál is nagyobb káoszra vágysz, s nincs megoldás válaszokra vársz.
Akarnok módra rendhagyó. Ha kell, ha nem, rendhagyó.
Nem szeretem.