2009. december 31., csütörtök
Cirkusz
Az afrikai elefántok, a tevék, a majom, az óriáskígyó, a lámák, a zebra, a kenguru mindnyájan ütemesen rótták a köröket, s voltak nagy örömforrásai a nézők aprajának. A muzsika hűen, jó ritmusban követte az emberi és állati produkciókat egyaránt.
(Csendben kérdezem, mert nem értem, hogy lehet 2000-3000 Ft-os jegyekből ennyi cirkuszművészt és ennyi állatot eltartani?)
2009. december 26., szombat
A kék kanna
Az őszi, hat-nyolc pihés csibéből egy maradt meg. Megritkította számukat a hideg, no meg az udvarban lakó helyes kuty. Helyesnek helyes, de mégiscsak ragadozó. Az egyik csibének a fejét vette.
Vince az elmúlt 25 évből néhányat dolgozott csak. Bátyja, Tivadar Németországban is kereste a kenyérre valót. Nem is rosszul, ám hol van már a tavalyi hó. Kint alszik a befalazott, fűtetlen verandán télen is. Hungarocell, tollpaplan, tollpárna az ágyalj. Nem fázott a -20 fokban sem.
Az életben maradt, egy szál növendékcsirke a lakásba menekült. Fölül az ágyra vagy a beazonosíthatatlan eredetű és formájú berendezési tárgyakra, bútorkinövésekre. Mintha a fél világ lomtalanított tárgyai itt landoltak volna. Mindennek a hátán van még valami. A dobozén egy másik doboz. Azon még egy rámás tető. Alatta egy gémberedett kanál. Akármi. A csirke etetője is egy felfordított margarinos doboztető. A falon óra, üvege már nincs, élénk színű, egzotikus műanyag halak díszítik. De legalább jár, ellentétben az átellenes falakon lévő másik két órával. Itt nem rohan az idő. Meg is áll. Lemerült az elem.
Az ablakon besüt a nap. Az asztalon egy ütött-kopott kék zománcos kanna. A kútra jártak régen vele. A kannában műfenyő. Úgy került a kannába, ahogy a szekrényben formálódott, lekonyult csúccsal, görbülő ágakkal. Az ágakon idei szaloncukrok. Karácsony van.
2009. december 24., csütörtök
A zene az kell...
2009. december 23., szerda
Karácsonyi üdvözlet
De leginkább sok és jó mély nevetést ünnep- és hétköznapokon is. Ne feszülj meg, nem érdemes.
2009. december 22., kedd
Ráth-Végh István emlékest
A Ráth-Végh István kiállításterv - mely végül emlékesté avanzsált - hallatán, az első kérdésem az volt, de ki az a Ráth-Végh István?

2009. december 13., vasárnap
Kincsem-Imperiál - Híres magyar versenylovak c. kiállítás a Mezgazmúzban
2009. november 29., vasárnap
Nők Lapja kiállítás a VAM Desing Centerben
A Király utcai VAM Design Centerbe érdemes elmenni, csak az épület miatt is. Az egykori függőfolyosós udvar üvegtetőt kapott, körbe lehet sétálgatni az egyes szinteken. Jó, hogy meghagyták a nyers, rusztikus téglafelületet, érdes-érdekes így a közeg.
Mindig van itt mit nézni, most például az ingyenesen látogatható Nők Lapja retrokiállításon bámészkodtam. A hetilap több évtizedes számai idézik a múltba valót, jobban is, mint a történelemkönyvek. Ha azokat olvasom, nem ismerek rá a saját életemre, a kiállításon felidézett képek, cikkek, amo szappanok, bútorok, zenei idézetek - melyet a belépésnél kapott fülhallgatón keresztül érkeznek időnként, ha olyan helyre lépünk, ahol egy hangszóróikon van - sokkal közelebb állnak ahhoz, amit ténylegesen megéltem. Nini, az egyik képen Sinkovits Imre szavaz a Népfront jelöltjeire, a másikon Ratkó Annára emlékeznek, a harmadikon korabeli receptek… Van íze, zamata a kornak, visszahozzák a cikkek, tárgyak, hangulatok.
Egy kávéra sem árt beülni a hátsófertályon rejtőzködő büfébe, melyről nem tudtam eldönteni, hogy csak ideiglenesen állomásozik itt vagy sem, annyi a lógó függöny, miegymás. A kávé jó! Az épület jó! A kiállítás jó! Utána egy jó kis séta a felégősített flancos nevű Fashion Streeten, egész jó hangulatot hoz.
2009. november 26., csütörtök
Az OSzK főigazgatói pályázatáról
Olvasom Sándor Klára interpellációját és a ráadott miniszteri választ. Felháborítóan semmitmondó indokok. A megkérdőjelezhetetlen szakmai múltú Monok Istvánnal szemben, a Facebookon Kóka János barátságával bíró Sajó Andrea került ki győztesen.
Karrierútvonalát nézve (Eduweb Zrt., NHH – Nemzeti Hírközlési Hatóság, Matáv-csoport) nagyon sok minden lehetett győzelmének oka, de a nemzeti könyvtár élére illő szakmai múlt, egészen biztosan nem. Monok pályázata olvasható, a szőke hölgyét sehol sem lelem.
Undorító.
2009. november 18., szerda
Amit a jobboldaltól irigylek
2009. november 16., hétfő
Tóth Krisztina könyvbemutató volt a PIM-ben
Az esemény több volt mint könyvbemutató. Az ízelítőül szánt verseket, novellákat a szerző, Pelsőczy Réka és Scherer Péter olvasta fel, a beszélgetést Valacka András tanár vezette.
Tóth Krisztina jó humorral bír. Ám a pokoli tömör történetek hétköznapi szavakkal szőtt és épp ettől mélységesen tragikus hangja az igazán Tóth Krisztinás. Utánozhatatlan.
A könyvbemutató végén A kutya c. versét a szerző olvasta fel, sorról sorra bontakozott ki a rémséges, ám legtöbbünkkel valamilyen formában sajnos már megélt történet. Mondatról mondatra húzta magával a borzalom mélységébe, a történet hatására egyszerre levegőt vevő vagy éppen nem vevő hallgatókat. A szóban forgó borzalmat az emberi felelőtlenség, a közöny és a magunk tehetetlensége szülte. Ám a verset hallgatva senki sem maradhatott közönyös, senki sem úszhatta meg a történetet. Magam minél inkább igyekszem az ilyen eseményeket mielőbb kiszorítani a tudatomból, az emlékeimből. Tóth Krisztina nem fél ezektől a történektől, átéli és leírja.
Nem bántam volna, ha nem ezzel a rendkívül nyomasztó verssel záródik a bemutató.
2009. november 10., kedd
Alexandra és Lotz-terem a Párizsi Nagyáruházban
A Kulturális Örökség Napja óta állok lesben a Párizsi Nagyáruház Lotz-termi kávézójának megnyitójára várva. Tegnap elérkezett a nap, november 9-én este 6 órakor kezdődött az Alexandra Könyvesház és egyben a Lotz-teremben üzemelő kávéház ünnepélyes megnyitója. Matyi Dezső, az Alexandra birodalom feje halhatatlan – ugyanis szinte semmit nem hallottam, értettem belőle – szavai adták meg az alaphangot. Pedig Matyi Dezső jó tollú, gyakran szívhez szóló bevezetőit általában élvezem a könyvesház folyóiratában, ám sajnos szónoki készségei nem állnak íráskészsége színvonalán. Palya Bea energikus jelenléte és zamatos hangja már pezsdítőbb hatású volt. Vadvirág ez a lány.
Saly Noémi, kávéháztörténet szakértő, az épület történetével igyekezett színesíteni a megnyitót. Ő érthetőbb rétor Matyinál, de valahogy nem tudja lázba hozni közönségét, pedig érdekes történeket mesélt az épület múltjáról. Remélem, valahol majd olvasható lesz a felolvasott szöveg. Memóriakorlátaimnak köszönhetően sajnos nem sokat tudtam megjegyezni belőle. Talán annyi még megy visszaidézésként, hogy az épület működött már a könyvszférában, ugyanis kissé mostoha sorsfordulatként, de könyvraktárnak használták néhány évig az 50-es években. Eredetileg a terézvárosi polgárság, ha jól emlékszem, egylete működött itt egy darabig, kiállításokat is rendeztek a Lotz-teremben, például kvalitásos festők képeit mutatták itt be. Most szerencsére visszatér a terem e kultúrfunkcióhoz, ugyanis nívós irodalmi, zenei és tudományos estek majdani otthonának is szánják. Remek hír! Szívből kívánom, hogy működjön e koncepció, s a kultúra, a könyvek (még ha ezoterikusak is vannak köztük), a kávék és sütemények s a bor társasága kényeztessen bennünket, látogatókat. De emlékezzünk meg a fogadás igen kellemetes részéről, nos az ezüst-aranygombos minyonok, csokis finomságok, epres kosárkák, sós falatkák igen változatos formában, kellemes ízekkel képviseltették magukat, s a finom borokat se hagyjuk említetlenül.
Hosszú életet, sok sikert kívánok e helynek!
Előzmény: http://kultturaim.blogspot.com/2009/09/parisi-nagy-aruhaz.html
Alkotások a Lipótról
http://www.mta.hu/index.php?id=esemenyek&tx_calendar_pi1[viewtime]=1257807600&tx_calendar_pi1[view]=6&tx_calendar_pi1[showUid]=10405&cHash=cec912e4c3




2009. november 2., hétfő
2009. október 18., vasárnap
Dés-Bereményi - mert szeretem
2009. október 17., szombat
Fel
2009. október 13., kedd
Pánik - Nemzeti Színház
2009. október 4., vasárnap
Magyar divatnapok a VAM-ban
A produkció maga dinamikus volt ugyan, a helyszín is jó háttérnek, tehát jó választásnak bizonyult (bár a Kiscelli Múzeum romtemplomát nehéz überelni). A divattervezők nevei hangzatosak Nanushka, Anh Thuan, Je Suis Belle etc. A zene? Mondjuk, hogy ilyen kell. A ruhák s a modellek látványa azonban egyaránt végképp lehangoló. Tapadós, fényes arany, ezüst, fekete macskanadrágok. Lógó-nyúló pullóverek, meg nem tudom én mik, lehetőleg szürkében. Szín nuku. A felvonuló manökenek, az anorexiával küzdő fiatal lányokból nyújottak döbbenetes prezentációt. Nagyjából nőként nem nagyon funkionálnak, ám vállfaként használhatóak. Annak is használják őket. Tök egyformák. A hajszínben talán van némi változatosság. Egyik-másik annyira hátradőlve emelgeti a lábát, hogy azt hiszem, menten hanyatt esik. De nem! Szerencsére!
Az osztogatott csokit köszönöm. A pultnál megvehető Dallmayr kávé illata, aromája remek.
Hát, ilyet is láttam.
Molnár-C. Pál Műterem-múzeum
A Molnár-C. Pál Műterem-múzeum szűkre szabott nyitva tartása kihívás a látogatónak programtervezéskor. Szombaton például csak 10 és 13 óra között lehet ide betérni. De megéri a szervezkedést mind a helyszín, mind a vendégfogadás-tárlatvezetés.
Miután némi körözés után sikerült parkolóhelyet találni a Ménesi úton, csengetés után ajtót nyitottak nekünk.
A bejárat az épület hátsó részén található, épp most festették a lépcsőházat. A műterem az emeleten van, ahol egy kedves ősz hajú hölgy fogad. Később megtudjuk, hogy a festő, földszinten lakó leszármazottja. Kalauzolásunkat egy kedves, fiatal hölgy veszi át. A fogadtatás meglehetősen szívélyes, teát kapunk, s máris kezdjük a tárlatnézést. Jeney Adrienn, a PPKE művészettörténet szakos hallgatója készséges-lelkes magyarázata a mennyezetig sorjázó festményekről, rajzokról magával ragadó.
Valahogy mifelénk a művészek gyakran minimum öngyilkosjelöltként, gyakran öngyilkosként tűnnek fel. MCP belső világát azonban párját ritkító derű uralja, s ezt már a bejáratnál kihelyezett felirat O betűjében, a fütyülő festőt ábrázoló rajz is sugallja. A tárlatvezetésen hallott magyarázatok, a színekkel teli képek, a tusrajzok szellemessége ugyancsak felhangolják a látogatót. A szoba közepén foglal helyet egy a művészt ábrázoló festmény, előtte a festő korabeli festékeivel s egy furcsa nagyítós szemüveggel, melynek baloldalára, hogy az ablakból beszökő fény ne zavarja, egy szemellenzőt szerelt s. k. a művész. Bogaras, de mókás ember lehetett.
Október 10-ig még megtekinthető Mendlik Lajos tüneményes és rendkívül bensőséges "Képnapló" c. emlékkiállítása is a szomszédos teremben (szobában). (Az erkélyről kellemes kilátás nyílik a Sas-hegyre.) A művész nem a nagyközönségnek szánta a kiállított képeslap méretű képecskéket, de hál’Istennek a leszármazott nem tett eleget az örökhagyó akaratának. Dilemma, hogy ez helyes-e vagy sem, de mivel nem a mi lelkünkön szárad a szószegés, ezért csak nézegessük örömmel és kíváncsisággal a művész életének egy-egy pillanatát, hangulatát. A képek mindegyike egy-egy hétköznapi történet mesél el a feleség központba helyezésével.
Az Olaszintézetben Molnár C. Pál-kiállítás tekinthető meg október 31-ig. Itt tekinthető meg tárlatvezetőnk kedvenc képe a Vénasszonyok nyara c. kép is.
http://www.iicbudapest.esteri.it/IIC_Budapest/webform/SchedaEvento.aspx?id=391&citta=Budapest
A Műterem-múzeum honlapja: http://www.mcpmuzeum.hu/Muzeum.aspx
2009. október 1., csütörtök
Bulvárkodom Alföldi Robi asztalán
Ekkor tájt sasoltam Alföldi Robi asztalát, ha az információim helyesek.
Lehet, hogy engem zavarna, ha ilyen emberrengeteg galoppozna át az irodámon és abból kiválva kukkolna körbe néhány mindenre kíváncsi...
Hát nézzük mi van az asztalán: pohár, hamutartó a belevalóval, színházi műgyertya, Váczi Eszter promociós cédé, Tibi csoki, talán ez is promóciós, valamint a szokásos papírhalom.
Alföldi oké :), az ósdi-büdös dohányzást leszámítva.
Na ennyi elég is a bulvárkodásból.
Virtuális barátság
Talán mint a valódi virágnak a művirághoz való viszonya.
Vannak megtévesztésig az igazihoz hasonlító művirágok, sőt művészi kivitelűek is.
De a valódit semmi sem pótolhatja.
2009. szeptember 26., szombat
Becstelen brigantik...
Egyfelől relativizál, ami veszélyes terep, ritkán találják el az ezzel élők a még nem romboló arányt. Itt talán sikerült.
A film nácijai természetesen undorítóak, a nácivadászok talán kevésbé. A "zsidóvadász" náci lenyűgözően éles eszével, hátborzongató eleganciájával, pokolfekete humorával döbbenetes figura.
Szokatlan, hogy nem ül több tonnás nyomasztó hangulat a mozira, mint azt megszoktuk az erre a témára épülő filmeknél. A borzalmakhoz képest már-már könnyed.
Egyelőre nem tudom hova tenni...
Mimózáknak nem ajánlott.
2009. szeptember 20., vasárnap
A Párisi Nagy Áruház
A Kulturális Örökség napja alkalmából vezetéssel látogatható volt az Andrássy úti ex Divatcsarnok – egykori leánykori nevén, mely manapság visszavétetett – a Párisi Nagy Áruház. Az épület számtalan tervet inspirált, ám a pénztelenség vagy más okán mind hamvába holt. Az első szint feletti részek irodákként fognak működni. Az irigység esz a tetőtér két szintjének majdani bérlője kapcsán (még senki nem tudja ki lesz), a lentebb lévő, üvegkupola borítású teraszról a budapesti tetők és utcák sosem látott látványa miatt, s a fentebb lévő hatalmas tetőterasz is meglehetősen inspiráló hely sok tevékenység számára. Én leginkább gyakran bámulnám innen az Andrássy utat, a lentről láthatatlan szemközti ház kicsiny, de nagyon otthonosnak tűnő tetőteraszát, a távolabbi budai hegyeket, s persze élveznem a ragyogó kék eget, a napsütést is.
A hétköznapi halandó számára az Alexandra Könyváruháznak köszönhetően, a földszint könyvesboltként, a pompás, pazar, lenyűgöző Lotz-terem kávéházként látogatható lesz. Majd kiugrok a bőrömből, hogy mielőbb kortyolhassam kedvenc feketémet a kis kávézóasztaloknál. A tervek szerint itt is folytatja remek szokását Alexandra, alias Matyi Dezső, kinek áldassék a neve (imáiba foglalnám, ha imádkoznék) ezért is, azaz kulturális programok is látogathatók lesznek majd e lenyűgöző teremben.
Nyílj meg Lotz-terem, s élj örökkön örökké! (Nyitás: várhatóan októberben.)
http://www.parizsinagyaruhaz.hu/ http://magyarorszagfenyjezetek.blogspot.com/2009/09/budapest-parisi-nagyaruhaz.html
2009. szeptember 16., szerda
Nem hiszek a könyvekben (?)
"Ha az ember meg akar tanulni valamit, nem könyvhöz fordul. Beszél valakivel. Nem hiszek a könyvekben." Mondja Ibrahim úr az Ibrahim úr és a Korán virágai-ban (Eric-Emmanuel Schmitt, Európa, 2005, 77 p.). Azt is mondja, hogy "...akinek Isten nem fedte fel az életet közvetlenül, az könyvekből sem fogja megérteni."
Épp most találtak rám ezek a mondatok, amikor bennem is hasonló kételyek születtek a könyvek kapcsán.
Van, hogy nagyon hasznosak, segítenek megoldani problémákat, vagy legalább átgondolni, ki lehet kapcsolódni a társaságukban és megannyi előnyt sorolhatnánk még. De ne vegyék el az időt az élettől! Ne vegyék el a teret az élettől! Helyedre, könyv!
Nem mellesleg, az Ibrahim úr és a korán virágait szívből ajánlom. Nem rabol sok időt a 77 oldalával, tele van élettel és persze a halál sem marad el. Megérint mindkettő.
2009. szeptember 15., kedd
Meghalt Patrick Swayze
Nagyon igazságtalan az 57 év. Abból is az utóbbiak egy ronda és agresszív betegséggel.
Kár, hogy elmentél.
Holtpont. Az egyik kedvenc filmem veled.
Örök nyugalom, a pokolba veled.
http://edition.cnn.com/2009/SHOWBIZ/Movies/09/14/patrick.swayze/index.html?eref=igoogle_cnn
Állati nagy buli Törökbálinton!
Évek óta követed az Illatos úti eseményeket? Érdekel, hogy megy ez máshol? Gyere el szeptember 18-19-20-án az Alpha-Vet Állatgyógyászati Kft. törökbálinti üzletének nyitó bulijára!
A rendezvényre látogatók megismerkedhetnek az Alpha-Vet Kft Állatmentési részlegének munkájával, hogyan, miképpen történik a kóbor állatok begyűjtése. Találkozhattok az állatmentőkkel együtt dolgozó ASKA (Alpha Segítő Kéz Alapítvány) védenceivel, és munkatársaival. Betekintést nyerhettek az alapítvány mindennapjaiba az ebek beérkezéstől, a gazdára találásig.
Találkozhattok a Lelenc Illatos útról mentett kutyáival is, akik meghívást kaptak a rendezvényre. Az ebek mellett állatorvos, kutyakozmetikus, és rengetek szórakoztató program várja az érdeklődőket. A részletes programot megtalálod a http://www.alphazoo.hu/ oldalon!
Ha bármelyik napon vállalnál fuvarozást, kutyapesztrálást, hogy minél több Lelences eb jusson el a bulira kérjük az info@lelenc.hu címen, vagy a 30/500-0209 számon jelentkezz!
Ezúton is szeretnénk megköszönni mindenkinek a bizalmat, támogatást! 20 millió forint 1% felajánlás érkezett a Lelenc ebek ellátására. A magunk előtt görgetett adósságok miatt és a romló gazdasági helyzet miatt így is nagyon ki van centizve a gazdálkodásunk, de erőt ad, hogy ilyen sokan bíznak bennünk, jónak tartják, amit és ahogyan dolgozunk az állatvédelemben.
Más. http://www.
Kérjük küld tovább levelünket barátaidnak, ismerőseidnek, kollégáidnak!
Lelenc Kutyamentő Egyesület
2009. szeptember 13., vasárnap
Egy heti kult-túrám Budapesten
Szerencsések vagyunk, kik e városban, Budapesten lakunk.
Győzzél választani a számtalan program, kiállítás, előadás, koncert, miegymás között.
Az elmúlt egy hétben legalább nyolc programon jártam, s mentem volna még többre is, ha egyszerre lehettem volna több helyen.
Benéztem a Mai Manó Csillaglesen – Űrlenyomat c. fotókiállítására. Hát van egy-két izgalmas felvétel, de többségéban valahogy olyan élettelen és valószínűtlen az űrvilág a fotókon. Színek, pöttyök, homályok címmel összegezném a látottakat.
Kinéztem az ARC Restart című plakátkiállítására is. Ettől sem lettem lelkes.
Az IPM-klubban, mely a New York Palotába „költözött”, a Mekong-folyóról tartott előadást Juhász Árpád, aki meglehetősen felületesen készült, ugyanis nem tudta kezelni a projektort, mely bénázást ugyan humorral elütötte a moderátor, de mégis… Maga az előadás-éleménybeszámoló persze érdekes volt. Nem tudom feledni a vietnámiaknak az amerikai katonák ellen állított, horrorélményeket nyújtó csapdáit, s hogy ezen szúró-nyársaló alkalmatosságok, s a földalatti ösvények, manapság turistalátványosságként működnek…
Kinéztem a BNV-re, ahol a kínai pavilonban valamilyen rejtélyes oknál fogva számtalan indiainak látszó ékszer, sál és kelme volt. Minimum 2 órás sétával jár a BNV-látogatás. A hullámos tetővel fedett sétány, mely összeköti a pavilonokat, jó megoldás.
Voltam rendőrnapon is, ahol a lovasrendőröket, pontosabban lovaikat vettem közelebbről szemügyre. Hihetetlen türelmes állatok, ellepték őket a környéken fellelhető gyerekek, de meg sem kottyant nekik a zsivaj s a tolakodó simogatás, a hátukraülés.
A Vígszínház nyílt napjára is benéztem. Kb. 3 millió más ember is kíváncsi volt a programra, mert az előcsarnokban lépni nem lehetett. Így a kulisszajárásról lemondtam, de A nő vágya és a Játék a kastélyban c. darab főpróbájára sikerült beülni. A nő vágya egy párizsi áruház neve, s bár a darabban ének-zene is van, nekem szikárnak, sivárnak tűnik. Színesebb A játék a kastélyban c. darab, melynek októberben lesz a bemutatója, s egyik főszereplője Lukács Sándor lesz. Izgalmas volt látni, hogyan korrigál a rendezői instrukcióra a színész, hol árnyalatnyit, hol többet, hogy minél kifejezőbb, érthetőbb legyen a játék.
A Magyar Dal Napja remek vállalkozás, a Klubrádió színpadán hallgattam Karácsony Jánost és Bíró Esztert és egy rövid ideig a MÜPA dzsesszdalaiba is belehallgattam. Kár, hogy nem lehettem egyszerre több helyen!
Így telnek a napok errefelé.
Az egyén szabadsága
Az utóbbi időben rászoktam a munkába jövés-menéssel járó tömegközlekedés idejére iktatott olvasásra. Meglepően hatékony technika! Az egyén szabadsága a döntés, hogy a bambulás és önelemzés hülyesége helyett mégiscsak jobb a holtidőt valami szórakoztatóbb dologgal feltölteni.
Munkába menet 15 perc, vissza is hasonló időtartam jut olvasásra. Többször is sikerült sok száz oldalas könyveknek, kissé komótosan, de biztosan a végére jutni…
Viszont a blogírásról szinte teljesen leszoktam, pedig, ha másra nem is, de agykarbantartásra talán jó, ám mindig van valami, ami érdekesebb a saját marhaságaimnál.
Egy 94-ben kiadott regény (Európa Kiadó), Noah Gordon: Sámán c. 757 oldalas regényének végére jutottam a héten. A könyv, terjedelme és súlya ellenére, jó társaságnak bizonyult a „közösségi közlekedésben”, szórakoztatott, ráadásul volt benne egy fontos bekezdés.
A regényben, a 19. századi Amerikában egy család két nemzedékének hétköznapi, de történelmi eseményekkel átszőtt életét követhetjük. Kegyetlen gyilkosság, polgárháború, szerelem, butaság, aljasság és a többi borzalom ami az emberrel jár, színezi az eseményeket.
A főszereplőt, Rob. J. doktort szíven ütötte a polgárháború, mely egy bonyolult háború, bonyolult lelkületű nemzet tagjai közt folyt. A faji zavargások, gyilkosságok mindennaposak voltak. „Az amerikai születésű protestánsok gyűlölték és elnyomták a katolikusokat és a bevándorlókat, a katolikusok és a bevándorlók viszont lenézték és halomra ölték a négereket. Úgy tűnt, mintha gyűlöletének táplálásához mindkét csoportnak a nála gyengébbek csontvelejére lenne szüksége… Amikor Rob J. az állampolgárság felvételére készült, alaposan tanulmányozta az Egyesült Államok alkotmányát, és csodálattal olvasta rendelkezéseit. Most rájött: az alkotmány megfogalmazóinak zsenialitása abban állt, hogy előre látták az ember jellemhibáinak és az ártó szándéknak fennmaradását a világban, és arra törekedtek, hogy az egyén szabadsága legyen az a törvényi realitás, amelyhez az országnak újra és újra vissza kell térnie…”
Az utolsó mondathoz nem érdemes semmit hozzátenni, ha megpróbálod, sosem jutsz a végére.
2009. július 22., szerda
A Pákozd-Sukorói Arborétum reterátja
Napfényes, szellős, zöldövezeti kló várja vendégeit.
Kistó 10 perces sétára, múzeum fél percre, kilátó 5 percnyire.
2009. július 3., péntek
Capa-kiállítás a Ludwigban
Legtöbbünk egész életében nem él annyit, mint Capa egy hét alatt.
Monumentális események, fajsúlyos emberek fotói a Ludwig Múzeum falain. Cápa úr valódi poklokban járt masinájával, míg mi idehaza szúnyogcsípés nagyságrendű események miatt sápítozunk.
Budapest, Berlin, Párizs, Trockij, Hemingway, spanyol polgárháború, Kína, Olaszország, normandiai partraszállás, Franciaország, Németország, Szovjetúnió, Izrael, Kelet-Európa és a végállomás: Indokína képekben, Capa-filozófia szerint: hátborzongatóan közelről.
A Ludwigban október 11-ig láthatók a fotók, utána országjáró körútra indul a kiállítás. Nézd meg!
http://www.ludwigmuseum.hu/site.php?inc=kiallitas&kiallitasId=476&menuId=43
2009. február 28., szombat
Egészségkul-túra
Jobbsorsom (mert időben) vagy balsorsom (mert egészségügyi intézménybe kerülni, saját értékelésemet tekintve, rendkívül magas kockázatot jelent az egészségre) a méhnyálkahártya-polip csápjai közreműködésével az egészségügy karjaiba vetett. Az egészségügyi intézményekről szerzett tapasztalataim és rémképeim egy irányba mutattak: a lidérc és lúdbőr felé. A végletekig leromlott állagú épületek, a csüggesztő várakozások, a szervezetlenség, a véletlenül sem hatékony működés gondolata önmagában kétségbeejtő, és ehhez még bármilyen betegség… Brrrr.
Az orvosi ellátásom, a műtétem (egészségügyi küret) a labor- és egyéb vizsgálatok a BLESZ (Belváros-Lipótváros Egészségügyi Szolgálat - (http://www.blesz.hu/page.php?1001) keretein belül történtek.
Belvárosi munkahelyemből adódóan „járok” a munkahelyemtől pár percnyi sétára lévő BLESZ-be.
Jó ideje ámulok a szóban forgó intézmény – különösen a máshol tapasztaltakkal összevetve – korszerű és kellemes kivitelű épületén. Na, de hogy online is lehetséges előjegyzés rendelésekre...? Tényleg Magyarországon vagyok, vagy álmodom? Állami egészségügyi intézményben online-előjegyés? Lehetetlen. A nőgyógyászaton kipróbáltam, és működött! Kizárt, hogy egyáltalán van – gondoltam. Persze, ha van is ilyen menü a honlapon, biztosan nem működik, vagy nem úgy ahogy kellene – folytattam a kételkedést. De de. És a rendelésen tényleg nem kellett sokat várni. A nőgyógyászaton előjegyezték a következő hétre az egynapos sebészeti beavatkozást, majd elláttak a megfelelő, laborba irányító papírokkal és közölték, hogy a műtétszervező asszisztens majd hívni fog pár nap múlva egyeztetés miatt. – Ja, persze. És tényleg hívott pár nap múlva. Hogy milyen időpont jó nekem az altatóorvossal való egyeztetésre? – Ja, hogy itt nem felsőbbrendű utasításokkal delegálnak ide-oda? Kifejezetten kedves és informatív volt a szervezőasszisztens, Borbulya Mária. Az altatóorvosnő úgy szintén kimerítően informatív és a kérdésekre készségesen válaszoló volt. A labor jól szervezetten működött, az itteni hatalmas alapterületű és kultúrált vécé párját ritkítja.
Az altatóorvossal való találkozáskor kettő, nyomtatott két oldalas tájékoztatót kaptam. Az egyik az érzéstelenítés, altatás kapcsán, a másik az egynapos sebészetről közölt tudnivalókat.
Ez az egyik mantrám egészségügyi intézményben, hogy miért nem képesek a kezembe nyomni egy általános tájékoztatót, hogy ne a memóriámra legyen bízva mit jegyzek meg a tudnivalókról… Kézenfekvő megoldás, mégsem találkoztam még vele sosem… Gratulálok!
Az egynapos sebészethez vezető íves lépcsőházban fémalapú gömb alakú, dekoratív alkotás, a váróterem íves-átriumos tetejével szép és fényes-világos hely, ottjártamkor festményekkel a falon. (Még egyszer: Magyarország 2009., állami egészségügy.)
Czikmántory Péter nőgyógyász végezte az egészségügyi küretet. Mind a rendelésen, mind a műtét alkalmával pont olyan hangot ütött meg, amit kell, informatív, udvarias, kedves pont jól adagolva mindegyiket, se nem sokat, se nem keveset. A nővérek, asszisztensek is mind figyelmes, kedves, szakmájukban kiváló emberek benyomását keltették.
2009. február 12., csütörtök
Sötétség
Emberek, rátok szállt a teljes sötétség?
PS:
1. Nézzük a hisztéria pozitív oldalát. A nyomorügy legalább napirenden van.
2. A 'cigánybűnözés' logikáján haladva, javaslom használni az előbbi kifejezést preferálóknak a következő fordulatok alkalmazását: politikusbűnözés (uszítók és pénzlenyúlók), orvosbűnözés (hálapénz), papbűnözés (pedofilok), mesteremberbűnözés (nem adnak számlát, nem teljesítik a vállalt feladatot vagy ha igen, pocsékul), stb.